Novinky pro zaměstnávání cizinců/Новости по трудоустройству в Чехии

Firmám chybí 290 tisíc lidí. Vláda situaci nezvládá řešit, potřebujeme ekonomické migranty, říká předseda svazu průmyslu.

Firmám chybí 290 tisíc lidí. Vláda situaci nezvládá řešit, potřebujeme ekonomické migranty, říká předseda svazu průmyslu.

- Svaz průmyslu na svém tradičním brněnském sněmu vystavil hodnocení končící vládě.
- Zástupci firem neměli příliš důvodů k optimismu, navzdory ekonomickému růstu.
- Firmám údajně chybí až 290 tisíc lidí. Podle prezidenta svazu je třeba přivážet ekonomické migranty z Ukrajiny, Běloruska či Kazachstánu.

Svaz průmyslu na svém tradičním brněnském sněmu vystavil hodnocení čtyřletému působení vlády premiéra Bohuslava Sobotky. Ani v době ekonomického růstu ale nebyli zástupci velkých tuzemských firem příliš pozitivní.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka nejvíc firmy trápí nedostatek zaměstnanců. "Ta situace je tragická," řekl na sněmu. V současné době podle něj firmám chybí 290 tisíc lidí.

Sněm se koná na 59. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, zúčastnil se ho i premiér Sobotka, ministr průmyslu Jiří Havlíček, ministr financí Ivan Pilný a další členové vlády.

Tématem veletrhu je mimo jiné i robotizace výroby.

"Robotizace může problém nedostatku lidí vyřešit, nicméně nepřijde přes noc," říká viceprezident svazu a člen vedení oceláren ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj. "Pokud se díváme na dnešní demografický výpadek, tak by mohla pomoci za pět až sedm let," dodává.

Podle Hanáka vláda dostatečně neumožňuje "dovoz" pracovní síly ze zahraničí. "Je potřeba přivést ekonomické imigranty ze spřízněných zemí, jako je Ukrajina, Bělorusko, možná Kazachstán a další. Naopak musím pochválit ministra spravedlnosti. To, že pracuje 60 procent vězňů, je opravdu dobrá zpráva," říká Hanák.

Věcí, které se šéfovi svazu nelíbily, bylo víc. Patří sem špatná dopravní infrastruktura a to, že za čtyři roky vzniklo jen 34 kilometrů dálnic, chybí také zákon o liniových stavbách a je podle něj velmi nízká úroveň digitalizace státní správy.

Zástupci svazu naopak vládu pochválili za zavedení EET, povinné maturity z matematiky nebo podporu výstavby dalšího jaderného bloku v Dukovanech.

Foto: Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
autor: HN - Matej Slávik

Zdroj: www.ihned.cz